Látogatás az Országos Meteorológiai Szolgálat főobszervatóriumában
2013. június 12.
A „Tudomány és technika” című, természettudományokat népszerűsítő pályázat keretében a 9-10. évfolyam tehetséggondozó csoportjaiba járó tanulók ellátogattak az Országos Meteorológiai Szolgálat főobszervatóriumába.
Iskolánk 17 tanulója látogatást tett az Országos Meteorológiai Szolgálat XVIII. kerületi Marczell György Főobszervatóriumába. Ennek során megismerkedhettünk az állomás legfontosabb tevékenységeivel és műszereivel.
Először a szélcsatornát tekinthettük meg, ahol egy kanalas szélmérőn figyelhettük és a saját bőrünkön tapasztalhattuk meg, mit is jelent a 36 m/s-os szélsebesség. Ezután a műszerek kalibrálásának módszereivel ismerkedhettünk meg, megtudtuk például, hogy az ország 120 meteorológiai állomásának minden mérőműszerét évente egyszer itt ellenőrzik.
Ezt követően a szabadban hallgathattuk meg a meteorológiai ballonok felbocsátásának történetét és mai módszereit. Sajnos anyagi okokból már csak napi egy ballont engednek fel a magaslégkörbe, éjfélkor, így azt megtekinteni nem tudtuk. Kaptunk azonban ajándékba egy (nem működő) mérőműszert, melyet egy ballonon használtak volna fel.
Tanulmányozhattuk (és el is forgathattuk) az állomás már nem működő radartányérját, majd a műszerkert mérőeszközeivel ismerkedhettünk meg. Láttunk itt levegő– és talajhőmérőket, csapadék– és zúzmaramérőt, ózon– és napsugárzásmérőket, szélirány– és sebességmérőt, villámdetektort, csapadékradart, műholdvevőt.
A közel két órás program rmásodik felében az egyre közeledő zivatar felhőit és villámait is megtekinthettük, melynek első esőcseppjei a buszmegállóba tartva megsiettették lépteinket. A csoport stilszerűen bőrig ázással zárta a meteorológiai állomás látogatását.