matfizinf logo

Érdekes kísérletek

 

Dr. Piláth Károly: Kísérletezzünk!


Kísérletek nélkül még azoknak is nehéz megérteni a fizikát, akik szeretnék megérteni. Néhány szellemes kísérlet bemutatása azonban még azok számára is emlékezetessé teszi a fizikaórát, akik kevéssé motiváltak és csak túlélni szeretnék ezt a tantárgyat.

Az általam ajánlott kísérletek többsége tulajdonképpen nem is új, hanem inkább a hagyományos kísérletek áthangszerelése modernebb (digitális) hangszerekre. Megtalálható itt néhány olyan kísérlet is, amely az Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenyén (IYPT) volt feladvány és ezek megoldásában segédkeztem a magyar csapatban résztvevő tanítványaimnak: Chovanyecz Enikő 2004. Ausztrália, Halász István 2006. Szlovákia, Kéri Annamária 2007. Dél-Korea, Mészáros Szabolcs 2008. Horvátország, Heizler Zsolt 2009. Kína

 

 

 A kísérleteket bemutató oldalaimon igyekeztem mellőzni a látogató által már bizonyára ismert elméleti hátteret, hisz ezen ismeretek a tankönyvekben szakszerűen megtalálhatóak. A legtöbb fejezetben csak a kísérlet leírása szerepel, minimális magyarázattal. Az áthangszerelés következtében kijelző eszközként - ahol csak lehetett - számítógépet használtam. Nem az eLearning-biznisz diktálta divat kényszerének engedve, hanem azért, mert ma ez a legolcsóbb megoldás. A taneszköz gyártók által ajánlott méregdrága interface-k helyett azonban én ezekben a kísérletekben a számítógépünkbe már gyárilag beépített időmérőt, hangkártyát, web kamerát használom mérőeszközként, és ahol erre mód volt ott az ingyenesen letölthető hang és képszerkesztő programokat kijelzőként. Olyan esetekre, amikor ezek a programok nem használhatóak, írtam néhány programot, melyek oldalamról ingyenesen letölthetők és szabadon felhasználhatók.

Kiknek ajánlom ezt a segédanyagot?

  • Fizikatanároknak, akik nem idegenkednek a számítógép mérési célú felhasználásától.
  • Kísérletező kedvű diákoknak.

(További részletek olvashatók Dr. Piláth Károly tanár úr honlapján)