Történeti áttekintés
A Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium jogelődje 1953 szeptemberében kezdte meg működését XVII. kerületi Általános Gimnázium néven. Iskolánk helyét a Pesti úton, a Vigyázó-kastélyban jelölték ki, amely eredetileg nem iskolai célra készült, de - a műemléki állag megőrzésével együtt - átmenetileg sikerült iskolaszerűvé tenni. Mai, végleges épületünkben 1961 őszén indult el a tanítás.
Az 1955 és 1991 közötti időszakban - az akkori politikai viszonyok hatására - Fürst Sándor Gimnázium néven vált ismertté az intézmény. 1991-től Balassi Bálint a gimnáziumunk névadója.
Az intézmény 1993-tól áttért a nyolcévfolyamos gimnáziumi képzésre. A saját fejlesztésű tantervi program, amely elnyerte az Oktatási Minisztérium jóváhagyását, a nevelőtestület innovatív munkáját dicséri. A szerkezetváltást, mint kerületi oktatáspolitikai döntést megelőzte a fenntartó előkészítő munkája, mely során körvonalazódott az a lakossági igény, miszerint szükség van egy magas színvonalú, a tehetséggondozást megvalósító kerületi középiskolára.
A lakossági igény ezen képzési forma iránt a kezdetektől töretlen. Minden évben két – háromszoros túljelentkezést tapasztalunk. Többek között ez is oka annak, hogy felvételi vizsgát követően válogatjuk ki diákjainkat. Gimnáziumunkban közel 600 diák tanul, évfolyamonként 2, illetve 3 osztályban.
Képek az iskola történetéből:
A Podmaniczky-Vigyázó kastély eredeti állapotában, az 1950-es években
(1953 szeptemberétől ez az épület adott ideiglenesen otthont az iskolánknak)
"Nagyon érdekes helyszíne volt akkoriban az iskolánkak, ugyanis a Pesti úton álló barokk kastélyban zajlott a tanítás. A termekben csodálatos aranyozású ajtók, hófehér fajansz kályhák, olyan magasan lévő kilincsek, hogy alig értük el. Egyszóval minden gyönyörű volt. A mi évfolyamunk volt az utolsó 1960-ban, akik ott érettségiztünk.
A kezdet kicsit nehéz volt, hiszen ’56-ban voltam elsőéves gimnazista, s alig több mint egy hónapja jártunk iskolába, amikor a forradalom kitört…
Nagyon szép diákéveink voltak itt a kastélyban: gyakran tartottunk bálokat, ilyenkor a termeket egybe nyitották. Az ilyen rendezvényeket élő zene és tánc kísérte, s a szülők is eljöttek és együtt táncoltak a tanárokkal."
Dr. Kiss Gáborné visszaemlékezése a kastélyban töltött diákévekre. In. Molnár Zsolt (szerk.): Így éltük meg a XX. századot. Bp. 2011. 38. o.
Diákok csoportképe a kastély-iskola előtt, valamint az épület alaprajza (1950-es évek)
Iskolánk első tantestülete 1953/54-ben, valamint az első érettségiző osztály
Évkönyv a IX. tanévből (a címlapon az új iskolaépülettel)
Ünnepélyre vonul az iskola (1960-es évek végén)
A tanári, a mai könyvtár helyén az 1970-es években
Oroszóra a nyelvi laborban (a mai 29-es terem helyén) az 1980-as évek elején
"Audiovizuális tanterem" az 1980-as években
A könyvtár "szabad polca" az 1980-as években
Társadalmi munka közben pihennek a diákok, 1980-as évek
Atlétáink az 1980-as évek végén
Focistáink az 1980-as évek végén
Külföldi úton az énekkar (lent), valamint koncerten a Zeneakadémián (fent)
az 1980-as évek vévén
Az 1992-ben kiadott évkönyvön már ott az intézmény új neve is:
Balassi Bálint Gimnázium
Iskolaépületünk napjainkban, a 2011-ben elkészült homlokazti felirattal:
Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium