Comenius projekttalálkozó iskolánkban

2013. december 20.

December 16-18. között Budapesten zajlott le a Blue Ribbon nevő Comenius projekt soron következő találkozója. A programban résztvevő iskolák pedagógusait iskolánkban láttuk vendégül. A hivatalos programmegbeszélést  városnézés és egyéb kötetlen programok követték a három nap során.

 

Beszámoló a projekttalálkozóról:

Comenius Blue Ribbon Project, meetings in Budapest, from 16th to 18th December, 2013.
The Blue Ribbon partners discussed great many precise guidelines as to theformat and the layout of the presentations, pedagogical cards and case studies. The participants also clarified some aspects in connection with the delivery of all these documents that was followed by Guliana Corbatto's intervention about the final project.

After finising the official parts of the meeting the Blue Ribbon partners had some cultural programmes and took part in a wonderful guided sightseeing tour in Budapest. The program was crowned with a gorgeous dinner at "Vakvarjú" Restaurant in the heart of the downtown.